Zāliena aerācija, vertikulēšana-skarifikācija

Pie mums zāle vienmēr ir zaļāka

IKŠĶILE | OGRE | SALASPILS| ĶEKAVA| TĪNŪZI | ULBROKA | SAURIEŠI |ROPAŽI |ĶEGUMS |LIELVĀRDE | RĪGA | JŪRMALA | BALDONE | SIGULDA | CĒSIS | UN APKĀRTNE

Zāliena aerācija

Zāliena vertikulēšana

piesēja, labošana

Zāliena aerācija, vertikulēšana un piesēja

Skaista un veselīga zāliena noslēpumu savās dzīlēs glabā zeme – iegūt kuplu augu segu ir iespējams, uzlabojot gaisa, barības vielu un mitruma piekļuvi zāliena saknēm.
Zāliens it sevišķi cieš pēc ziemas, tādēļ nav jābrīnās, ka līdz ar pavasara atnākšanu parādās dzelteni, izžuvuši zāles stiebri un zālienam ir grūti atgūties, atkal sākot koši zaļot. Lai mauriņš ap māju atkal sāktu veselīgi augt, ir jāveic šādi pasākumi: skarifikācija, jeb vertikulācija, kā arī aerācija. Lai zāliens būtu blīvs un vienmēr zaļš, ir nepieciešams ieguldīt daudz pūļu un laika. Mēs piedāvājam vairāku līmeņu pakalpojumus:

 • zāliena aerācija, jeb vertikulācija
 • zāles savākšana un izvešana
 • mēslošana ar minerālmēsliem
 • zāles piesēja un zālāja uzlabošana.

Zāliena skarifikācija, jeb vertikulēšana un aerācija bieži tiek sajauktas 

Aerācija un vertikulēšana ir divi dažādi pasākumi. Zāliena vertikulēšana ir process, kura ietvaros zālienu izķemmē un nedaudz uzrušina zemes virskārtu. Sīkāk par šo pakalpojumu lasiet turpmāk. Darbs tiek veikts ar speciālu iekārtu – skarifikatoru, bet pašu pasākumu Latvijā bieži dēvē par zāliena vertikulēšanu. Savukārt aerācija ir zāliena vēdināšana, kuras laikā zālienā tiek izgrieztas (izgrebtas) dažāda dziļuma, formas un izmēra bedrītes, jeb caurumiņi. Šis ir viens no zāliena kopšanas pamatdarbiem, kas tiek veikts pavasarī un atsevišķos gadījumos arī rudenī. Darbs tiek izpildīts ar īpašo ierīču – aeratoru palīdzību. Ja zāliens ir ierīkots mālainā vai smilšainā augsnē, vai arī aizēnotā teritorijā, zāliena aerācija noteikti būs nepieciešama. Izšķir seklo un dziļo aerāciju: dziļā aerācija tiek veikta tikai gadījumā, ja zāle ir vairāku gadu laikā ieaugusies.

Zāliena vertikulēšana

Vertikulēšana, jeb skarifikācija ir efektīvs pasākums vecās zāliena kārtas noņemšanai, kura radusies pļaušanas un bioloģisko atkritumu uzkrāšanās rezultātā, veidojot šķiedru slāni, jeb filca kārtu, kura  aizkavē un nosprosto ūdens, gaisa un mēslojuma iekļūšanu augsnē un attiecīgi vājina veselīgas zāles augšanu. Vertikulācijas rezultātā zālienam noņem filcu – augu šķiedru slāni, sūnas, vecās saknes un citus organiskos atkritumus, tādējādi zāliens labāk absorbē skābekli, mitrumu un mēslojumu. Pēc zāliena vertikulācijas augu sega kļūst izturīgāka pret sausumu, slimībām un mīdīšanu. Skarifikācija padara zālienu kuplāku, skaistāku, daudz veselīgāku, stiprina augu sakņu sistēmu un uzlabo zāles augšanu. Pēc zāliena vertikulēšanas mēs piedāvājam veikt vecās zāles savākšanu, piesēšanu un mēslošanu ar gadalaikam atbilstošu minerālmēslu maisījumu.
! Klienta pienākums ir nomarķēt laistīšanas sistēmas hidrantu vietas un suņu gana, zālāja pļaušanas robota vadu vietas.  

Zāliena aerācija

Augot labos apstākļos, zāliens nemitīgi sabiezē, kā rezultātā sakņu sistēma kļūst pārāk bieza. Saknēm kļūst grūti uzsūkt pietiekamā daudzumā gaisu un ūdeni, kā arī tās zaudē spēju efektīvi uzņemt barības vielas. Lai priecātos par skaistu zālienu, ar pļaušanu, laistīšanu un mēslošanu vien nepietiek. Aerācija ir nepieciešama, lai uzlabotu gaisa, ūdens un mēslojuma piekļuvi zāliena saknēm. Pēc aerācijas atjaunojies mauriņš būs veselīgāks pateicoties palielinātajam gaisa daudzumam. Īstajā laikā veiktā zāliena aerācija ar profesionālā aprīkojuma palīdzību nodrošinās veselīga un koša zāliena baudīšanu gandrīz visu gadu, kamēr nav uzsnidzis sniegs. Labākais laiks zāliena aerācijai ir pavasaris vai rudens. Pēc pavasara aerācijas zālienu nepieciešams mēslot ar slāpekli, kāliju un fosforu saturošu komplekso mēslojumu un bagātīgi laistīt. Zāliens, kuram ir veikta aerācija, sausas un karstas vasaras laikā mazāk izdeg un paliek veselīgs arī pēc ilgākiem sausuma periodiem. Seklās aerācijas ietvaros zāliens arī tiek nedaudz ķemmēts līdzīgi kā vertikulācijas laikā, savukārt veicot dziļo aerāciju, atkarībā no augsnes veida, iespējams novērst peļķu veidošanos zālienā. Ja aerācija ir veikta pareizi, un zāliens pēc procedūras tiek regulāri laistīts, aptuveni 10 dienu laikā tam ir jākļūst ievērojami veselīgākam un košākam , savukārt pēc 4-6 nedēļām tas pilnībā atgūs veselīgu un skaistu izskatu. Pēc aerācijas zāliens ir bagātīgi jāsalaista, un to ieteicams pārāk nenoslogot – lietderīgāk būtu nedēļu pa to pārlieku daudz nestaigāt , lai netiktu aizspiesti tikko izveidotie caurumiņi zemē, un gaiss, barības vielas un ūdens labāk piekļūtu zāliena saknēm. Papildus aerācijas pakalpojumam piedāvājam savākt radušos bioloģiskos atkritumus, veikt zāliena piesēju vietās, kur zāliens kļuvis retāks un dažādu iemeslu dēļ panīcis.
! Klienta pienākums ir nomarķēt laistīšanas sistēmas hidrantu vietas un suņu gana, zālāja pļaušanas robota vadu vietas.

.

Cik regulāri būtu veicama zāliena vertikulēšana un aerācija? 

Zāliena vertikulēšanu ieteicams veikt reizi vienā vai divos gados. Vertikulēšanu lietderīgāk veikt pavasarī. Ja zāliens tiek pļauts ar pļaujmašīnu un pēc pļaušanas nopļautā zāle tiek savākta, vertikulēšana būs nepieciešama retāk, taču gadījumā, ja zālienu pļauj robots vai zāle pļaušanas procesā tiek mulčota un netiek novākta, vertikulēšanu būtu jāveic reizi gadā.
Savukārt aerācija būtu īstenojama reizi vienā līdz četriem gadiem – pavasarī vai rudenī. Aerācijai piemērotākais laiks ir periods, kad zeme nav pilnīgi sausa, bet tai pašā laikā nav arī  pārmērīgi slapja un dubļaina. Ja zeme ir ļoti sausa, dienu pirms aerācijas ieteicams to kārtīgi salaistīt.

Zāliena piesēja, uzlabošana un remonts

Esošā zāliena piesēšana ir nozīmīga zāliena kopšanas sastāvdaļa. Visus zāliena veidus ietekmē augšanas vide, izmantošanas intensitāte, grunts, melnzemes kārtas biezums un vispārīgie laika apstākļi. Piesējot zālienu, pastāv iespēja aizpildīt bojātos, tukšus plankumus augu segā, uzlabot plānu un šķidru zālienu, izdegušas un izstaigātas vietas, tādējādi piešķirot mauriņam veselīgāku un kuplāku izskatu. Piesēja uzlabo arī zāliena krāsas intensitāti, vienlaikus samazinot nezāļu un sūnu invāziju. Piesēja, pēc vajadzības, ietver arī veselīgas melnzemes kārtas papildināšanu izmantojot speciālu tehniku.

Cenas

 

Pakalpojums Minimālā cena  / m² Piezīmes
Zāliena aerācija/vertikulācija, zāles savākšana no 0.18 – 0.35 € / m²  atkarībā no m2
Minerālmēslošana no 0.05 €/ m²
Dziļā aerācija no 0.25 €/ m²  
Ceļš līdz 20 km bez maksas, par katru nākamo km:  0.30 € / km  

*Darbu izmaksas ir atkarīgas no to sarežģītības, objekta atrašanās vietas, transporta izmaksām un degvielas cenām.
*Lai rezervētu pakalpojumu ir jāveic priekšapmaksa. 
*Norādītās cenas ir informatīvas un var mainīties atkarībā no darbu sarežģītības.
*Cenas norādītas, iekļaujot Latvijas republik noteiktos nodokļus, bez PVN. 

Sākot no 0.18€ /m2.

Veic rezervāciju, vai uzdod jautājumu

Lai saņemtu aptuvenu cenas aprēķinu vai veiktu rezervāciju, aizpildi pieteikuma anketu. Lūdzu, apraksti pakalpojumu pēc iespējas sīkāk, iespējams, mēs lūgsim Tev atsūtīt bildes vai dosimies apskatīt veicamo darbu.

Ļoti ātri, kvalitatīvi un saildzinoši ar citiem -visspējamākā cena !
Inna

Ātri un labi paveikts darbs, viss savākts un zāle aizvesta projām.

Sintija

Darbs tika paveikts ļoti labi. Juris vienmēr sazinājās un ieradās laicīgi. Pirms katra darba posma bija zināms, kas tiks darīts un kādas ir materiālu un darba izmaksas. Pēc darba viss tika sakopts. Paldies!
Anita

Biežāk uzdotie jautājumi

Kur tiek likta nogrābtā zāle un citi bioloģiskie atkritumi?

Mēs varam tos novietot Jūsu norādītajā vietā, vai vienoties par atkritumu izvešanu.

Vai pirms aerācijas/vertikulācijas zāle ir jānopļauj?

Jā, jo tad rezultāts būs efektīvāks.

Cik drīzpēc vertikulācijas/aerācijas drīkst pļaut zāli??

Ne ātrāk kāvienu nedēļu pēc darbu veikšanas, jo zālei ir jāatgūst spēki.

Vai var tikt sabojāta laistīšanas sistēma, suņa gans, zāles pļaušanas robots?

Jā var. Klienta pienākums ir rūpīgi nomarķēt hidrantu un vadu vietas! 

Vai pēc aerācijas/vertikulācijas ir jāveic zāliena piesēšana?

Toi skatāmies pēc fakta un atsevišķi vienojamies uz vietas.

Vai ir jāveic paklājzāliena vertikulācija - aeirācija?

Pirmajos divos gados tas nav nepieciešams, bet trešajā sezonā var būt nepieciešams to veikt.

Vai aerācija/vertikulācija palīdz apkarot nezāles?

Jā, pēc pakalpojuma veikšanas un regulāras pļaušanas nezāles būs ievērojami mazāk, jeb izzudīs vispār.

Veic rezervāciju – vai – saņem piedāvājumu

  Pakalpojuma veids

  Pieprasījuma veids

  PieprasījumsRezervācijaEsošs klients

  ×